HaberlerİranOrtadoğu

Rohingya’lı mülteciler neden Myanmar’a dönmek istemiyor

İran’ın Tayland büyükelçisi ve aynı zamanda Myanmar’da akredite büyükelçisi Muhsin Muhammedi, Tahran’ın Myanmar’a yönelik ilkeli siyasetinin Myanmar’da Budistler ve Müslümanlar arasında krize neden olacak olayları en aza indirmek olduğunu ifade etti.

Muhammedi, Rohingya’lı mültecilerin Myanmar’a dönmeye meyilli olmadıkları yönünde yaptığı açıklamada, Rohingya’lı mültecilerin birçoğu, radikal Budistler tarafından saldırıya uğramak ve güvenlik açısından ciddi kaygı içinde olmaları nedeniyle Myanmar’a dönmek istemediklerini söyledi.

Rohingya’lı Müslümanların içler acısı şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini kaydeden Muhamemdi, “Rohingya’lı mülteciler hatta Myanmar’da kendilerine vatandaşlık hakları tanınması durumunda bile bu ülkede kendileri için aydın bir gelecek tasavvur edemiyorlar, öte yandan Bangladeş’teki mülteci kamplarında hakim olan zor şartlar, Rohingya’lı mültecilerin felaket dolu bir yaşam sürdürmesine neden olmaktadır.”ifadesini kullandı.

Muhammedi açıklamasının devamında şöyle dedi: Rohingya’lı Müslümanların Myanmar’daki sorunları köklü bir şekillde çözülmediği müddetçe, maruz kaldıkları zor şartlardan kurtulamayacağı kesindir.

Bilindiği gibi Myanmar ordusu ve radikal Budistleri 25 Ağustos 2017’den beri Rohingya’lı Müslümanlara yönelik işlediği cinayetlerde 6 binden fazla Rohingya’lı hayatını kaybederken, 8 binden fazlası da yaralanmış ve on binlercesi de mülteci durumuna düşmüş bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.