ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Roknabadi’nin ailesi Arabistan’a gidiyor

Meclis, konsolosluk ve yurt dışı İranlıların işlerinden sorumlu İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakan yardımcısı, İran’ın eski Lübnan büyükelçisi Gazanfer Roknabadi ailesinin, söz konusu diplomatın kaderi ile ilgili Arabistan’a gideceklerini belirtti.

Dışişleri bakan yardımcısı Hasan Kaşkavi dün İRİB muhabirine yaptığı açıklamada Gazenfer Roknabadi ailesinin Arabistan’a giderek, İranlı diplomatın kaderi ile ilgili Arabistan yetkilileri ile direkt görüşeceklerini duyurdu.
Kaşkavi iki kişi ile ilgili DNA testinin bazen zaman aldığı ve hatta zor olduğunu, bu yüzden Mina faciasında hayatını kaybedenlerden bazılarının ailelerinin Arabistan’a giderek, kaybolanların kaderi ile ilgili işlemleri direkt takip edeceklerini ifade etti.

Dışişleri bakan yardımcısı Mina faciası ile ilgili gerçekleri araştırma komitesinin kurulmasına vurgu yaparak, BMGK, BM insan hakları konseyi ve İİT gibi uluslararası kuruluşlar tarafında olayın araştırılabileceğini söyledi.
Bu yıl hac merasimi sırasında kubran bayramı gününde (24 eylül 2015) Mina’da yaşanan faciada 464 İranlı hacı adayı hayatını kaybetti. 19 İranlının kaderi hala belirsizliğini koruyor

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.