AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Roma toplantısından Suriye’deki teröristlere destek verme kararı çıktı

Altıncısı İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen Suriye Dostları Grubu’nun konferansında Suriye muhalefetine siyasi ve finansal destek sözü verildi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan az önce yapılan açıklamada, Roma Konferansı’na katılan ülkelerin Suriye muhalefetine siyasi ve finansal destek verme kararı aldıkları belirtildi.

Reuters’te yer alan habere göre Roma Konferansı’nda Suriye muhalefetinin isteği olan Özgür Suriye Ordusu’nun silahlandırılması kararı net bir şekilde ifade edilmezken, Özgür Suriye Ordusu Yüksek Askeri Komuta Konseyi’nin kendisini savunması için gerekli desteğin verileceği açıklandı.

Konferansa katılan 11 ülke, Suriye hükümetini insanlığa karşı suç işlemekle suçladı ve Suriye hükümetinin silahlandırılmasını eleştirdi.

Roma Konferansı’nda Amerika, Suriyeli muhaliflerin geçiş hükümeti kurma fikrini desteklediğini açıkladı. Amerika’nın Suriye muhalefetine ek ölümcü olmayan 60 milyon dolarlık yardımda bulunacağını belirten Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, “Tam yetkilere sahip bir geçiş hükümetinin kurulması fikrini destekliyoruz. Geçiş sürecine Ulusal Koalisyon önderlik edebilir; fakat bunun için dünyanın desteği gerekiyor” dedi.

Kerry’den sonra söz alan Ulusal Koalisyon Başkanı Muaz el-Hatib ise Batılı ülkelerin “el-Kaide’yle ilişki içerisindeki yabancı savaşçıların varlığı ve azınlıkların hakları” konularındaki kaygılarını gidermeye çalıştı.

El-Hatib, Suriye muhalefetini silahlandıramayan Suriye Dostları Grubu’ndan, eski anlaşmalar adı altında Suriye Ordusu’nun silahlanmasının durdurulmasını istedi.

El-Hatib son olarak, Suriye krizinden ötürü komşu ülkelerin maruz kaldığı baskıya dikkat çekerek, komşu ülkelerin desteklenmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.