AvrupaHaberler

Romanya, IMF’ye teslim oldu

Dünyada yaşanan küresel ekonomik krizin en fazla hissedildiği ülkelerin başında gelen Romanya, bütçe açığını kısması için Uluslararası Para Fonundan (IMF) ikaz aldı.

AA’nın bildirdiğine göre, Geçtiğimiz aylarda Dünya Bankası, Avrupa Birliği (AB) ve IMF’den toplam 20 milyar avro kredi alan Romanya, ekonomisinin toparlanması için IMF ile bir dizi toplantılar gerçekleştirdi.

Romanya Maliye Bakanı Gheorghe Pogea yaptığı açıklamada, IMF’nin kendilerinden devlet giderlerinin kısılmasını istediğini, bunun yanı sıra kaçınılmaz reformların yapılmasını talep ettiğini söyledi.

Romanya Başbakanı Emil Boc ise, IMF’nin kendilerinden istedikleri ekonomik tedbirleri yıl sonuna kadar alacaklarını, tedbirlerin hızlı bir şekilde genelgeleştirilmesi için çaba sarf edeceklerini bu nedenle reformların parlamentonun oyu alınmadan yapılacağını açıkladı.

IMF, Romanya’dan, devlet bütçesinden yapılacak olan harcamaların önemli ölçüde azaltılmasını, işçi, memur ve emeklilere verilecek maaş zamlarının en düşük seviyeye indirilmesini istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.