AvrupaHaberler

Romanya, Siyonist rejim’e uşaklığını resmen açıkladı

Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, İran ile olası bir savaşta ülkesinin, NATO’nun ve İsrail’in sadık müttefiki olacağını ancak bu meselenin, diplomasi ve yaptırımlarla çözülmesini umduğunu ifade etti.

Basescu, resmi bir ziyaret için Romanya’da bulunan siyonist rejim İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile birlikte gazetecilere açıklamasında, ”BM Güvenlik Konseyi tarafından uygulanan yaptırımların, Tahran’da Amerikan askerlerinin mezarını kazmasını değil, doğru çözümü sağlamasını ve müzakereleri başlatmasını diliyoruz” dedi.

Peres ile İran ve diğer konularda bir saat süren görüşmesinin ardından Basescu, ”İran ile savaş çıkarsa Romanya, NATO’nun ve İsrail’in sadık müttefiki olacaktır” diye konuştu.

Romanya’da 2 günlük resmi bir ziyaret için bulunan Peres, komünist rejim döneminde 400 bin Romanyalı Yahudi’nin İsrail’e göç etmesine yardım ettiği için Romanya’ya teşekkür etti.

Peres’in, Romanya’da temmuz ayında bir helikopter kazasında ölen 6 siyonist İsrailli asker anısına yapılan bir sinagogdaki törene katılması bekleniyor. Şimon Peres yarın Bükreş’teki Soykırım Anıtı’nı da ziyaret edecek.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.