HaberlerDünyaEkonomi

Rosbank, yaptırım sonrası dolar ve Euro cinsinden operasyonları askıya aldı

Rusya’da faaliyet gösteren kredi kuruluşu Rosbank, bir gün önce ABD yaptırımları altına girdikten sonra dolar, Euro ve dirhem cinsinden işlemlerini geçici olarak durdurduğunu bildirdi.

Bankanın resmi Telegram kanalında yer alan açıklamada, kredi kurumunun müşteri fonlarını güvence altına almak için bu tür önlemleri almak zorunda olduğu vurgulanırken, açıklamada, “Mevcut durum nedeniyle müşteri fonlarının yabancı muhabir bankalar tarafından bloke edilmemesini sağlamak için ABD doları, Euro ve dirhem cinsinden gerçekleştirdiğimiz tüm döviz işlemlerini askıya aldık” ifadelerine yer verildi.
Bir gün önce ABD yönetimi, Rusya’nın en zengin adamlarından biri olan Vladimir Potanin ile Rus ticaret bankası Rosbanka yaptırım uyguladı.
ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Vladimir Potanin’in bu yılın başlarında satın aldığı Rusya merkezli ticari bir banka olan Rosbank’ın yaptırım listesine eklendiği bildirildi.
Kasım ayında Rus iş adamının sahibi olduğu Interros, Rosbank’ın yüzde 47,5 hissesini Potanin’e yakın bir hayır kurumuna devretmiş, Potanin, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu kararın bankayı yaptırım risklerinden korumak amacıyla alındığını söylemişti./ 

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (11) içerik yüklenmiştir.