AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: AB, ABD’ye nükleer anlaşma konusunda kati mesaj vermeli

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşma ile ilgili ihlallerine işaretle, AB’den nükleer anlaşmayı tam olarak yerine getirmesi ve ABD’ye yükümlülüklerini yerine getirmek için baskı yapması gerektiği beklendiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Tahran’da Belçika Temsilciler Meclisi Başkanı Siegfried Bracke’yi kabul ettiği görüşmede, tarafların nükleer anlaşma maddelerine bağlı kalmaları gerektiğine işaretle, İran’ın nükleer anlaşma ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini ilan edebilecek tek organın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı olduğunu, İran’ın Ajans’ın raporlarına göre, anlaşma çerçevesinde yükümlülüklerine bağlı kalmış olduğunu ifade etti.

Ruhani, nükleer anlaşmanın ardından elveren uygun ortamdan Belçika başta olmak üzere AB ile ilişkilerini geliştirmek için yararlanma iradesine dikkat çekti.

Görüşmede Belçika Meclisi Başkanı da görüşmede, tarafların nükleer anlaşmaya bağlı kalmaları önemine vurgu yaparak, nükleer anlaşmanın sadece İran için değil, Belçika ve AB için de büyük öneme sahip olduğunu ve Belçika’nın AB’nin bütün yükümlülüklerini yerine getirmek için çaba göstereceğini vurguladı.

Bracke ayrıca Belçika’nın İran ile ikili münasebetlerinin geliştirilmesi için kati kararına temasla, İran’ın bölgesel stratejik ve siyasi arenada önemli rol ifa ettiğini kaydetti, bu bağlamda İran ile işbirliğinin terörizmle mücadele eden bütün ülkelerin lehine olacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.