HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: ABD bizim füze yapmaya devam edeceğimizi iyi bilmeli

Meclis’e önerilen bakanların güvenoyu oturumunda konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşma konusunda yaptığı ihlallerini değerlendirdi.

Meclis’e önerilen bakanların güvenoyu oturumunda konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşma konusunda yaptığı ihlallerine de değinerek, “Milletlerin tarih boyu aralarında gerçekleştirdiği etkileşim yollarından birisi birlikte anlaşıp sözleşme yapmalarıdır. Bir devletin uygarlığını gösteren ölçü ise taahhütlerine bağlı kalmasıdır, böyle yapmazsa o zaman uluslararası kamuoyunda itibarını kaybeder” ifadelerinde bulundu.

Ruhani konuşmalarını şöyle sürdürdü: Son haftalarda maskara bir hikayenin ortaya çıkışına şahit oluyoruz; bazıları, daha önce birlikte yaptığımz taahhütlerin şimdilik sağlam olmadan devam etmesinin yanında başka konular üzerinde diyalog yapalım diyor. İşte bu laf, tarihte önümüze çıkan gülünç bir ifadedir. Zira ABD bu davranışıyla müzakere ve taahhüde bağlı kalmayarak küresel ve ahlaki ilkeleri tanımadığını ilan ediyor. Bu yönde adım atan bir ülkeye diğer ülkeler güvenebilir mi? ABD günümüzde bazı Doğu Asya ülkelerine diyalog mesajları iletiyor fakat bu ülkeler onlarla müzakere yapacak kadar delirdi mi? BM’de bile onaylanan dün yaptığınız müzakereleri çiğniyorsunuz; şimdi de yeniden diğer ülkelerin sizinle diyalog yapmasını mı bekliyorsunuz?

Bölgedeki gelişmeleri de değerlendiren İran Cumhurbaşkanı, “Siz Lübnan’ın güvenliğini karıştırdınız, böylece terörü yetiştirmekle suçlanan sizler mi ödül almalısınız yoksa Irak halkının yardımına koşan bir ülke mi? Bu koşullarda diğer milletlerin onuru olan bir ülkenin bölgede müdahale girişiminde bulunmasını mı iddia ediyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Ruhani konuşmalarının bir diğer kısmında ise şöyle dedi: Toprak bütünlüğümüz ile milli egemenliğimizi savunmak için her çeşit silaha ihtiyaç duyarsak, onun üretimi, yapımı, depolanması ve gerektiği zaman da kullanması konusunda bir an bile tereddüt etmeyeceğiz. Füze yapmamızı ve gelecekte de yapacağımızı bilmenizi istiyorum ki bu da BM’nin 2231 kararı başta olmak üzere herhangi bir küresel kanuna aykırı değildir. Biz İran olarak savunma ve milli menfaatlerimiz yönündeki yolumuzda tüm gücümüzle ilerlemeye devam edeceğiz. Bu yönde de yaptığınız her türlü ihlal girişimi kendi zararınıza olup İran’ın keskin yanıtıyla karşılaşacaktır.

Başa dön tuşu
Kapalı