HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: ABD izlediği politikaları diğer ülkelere dayatmaya çalışıyor

Çin’de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü Liderler Zirvesi’nde konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı, ABD’nin peşinde olduğu politikaları diğer ülkelere dayatmaya çalıştığını belirtti.

Bu sene 18. dönemi Çin’de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü Liderler Zirvesi’nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin peşinde olduğu politikaları diğer ülkelere dayatmaya çalıştığını belirterek, “Tek taraflı yaptırımların uygulanması küresel çapta yürütülen meşru ticari girişimlere zarar veriyor” ifadelerinde bulundu.

Ruhani’nin konuşmalarının satırbaşları şu şekilde:

– Güvenlik, enerji ve bu tür sorunlarla siyasi yaklaşımlardan uzak bir şekilde karşılaşma konusu bölgesel ve küresel gelişim için öncelik taşımaktadır ve uluslararası toplum ise enerji konusunun birer araç olarak suistimal edilmesini durdurmalı.

– Hiç şüphesiz ABD’nin siyaset, ekonomi, ve hukuk alanlarında tek taraflı politikalar uygulaması bölgesel birliği güçsüzleştirecek. Bu olay ile ilgili olarak Amerika’nın peşinde olduğu politikalarını diğer ülkelere dayatmaya çalışması ise yayılmakta olan dikkate alamamız gereken bir tehlike. Bunun en açık örneği de son zamanlarda küresel kamuoyunu görmezden gelerek tek taraflı bir şekilde nükleer anlaşmadan çekilmesi. Halbuki İran İslam Cumhuriyeti anlaşmadaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmiştir ve Ululslararası Atom enerjisi kurumu şimdiye dek bu konuyu 11 kez onaylamıştır.

– İran İslam Cumhuriyeti olarak anlaşmayı sürdüren diğer taraflara kısıtlı bir fırsat tanıyarak pratikte verdiği sözleri tutmalarını garanti etmeleri takdirde bu anlaşmaya bağlı kalmaya devam edeceğiz. Hiç şüphesiz ABD diğer ülkelerin anlaşmaya yönelik davranışını yakından imcelemeye alıp herhangi önemli bir tepkiyle karşılaşmadığı surette uyguladığı tek taraflı kararlar karşısında bedel ödemeyeceği kanaatine varacak.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (22) içerik yüklenmiştir.