HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: ABD nükleer anlaşmadan çıktığında yanlışını görecektir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Polonya’nın İran’daki yeni büyükelçisinin güven mektubunu kabulünde, Amerikan yönetiminin nükleer anlaşma konusunda yanlış hesap yaptığını belirterek, ‘ABD, nükleer anlaşmadan çıktığında siyasi açıdan çok büyük yanlış yaptığını görecektir’ dedi.

Ruhani, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) İran ve Avrupa arasındaki ilişkilerin gelişmesi, bölge ve dünyadaki barış ve istikrarın temini için önemli temel oluşturabileceğini söyledi.

Polonya’nın yeni Tahran Büyükelçisi Yaroslav, Marçin Domanski’nin güven mektubunu alan Ruhani yaptığı açıklamada, ‘’KOEP’te diğer taraflar taahhütlerine bağlı kaldıkları sürece Tahran da taahhütlerini yerine getirecektır. KOEP’in gücü, uluslararası camiaya sorunların diplomasi yoluyla çözüm için umut vermektedir ve onu zayıflatmak diplomatik uygulamalara darbe vurmaktadır’’ dedi.

Dünyadaki bir iki istisna haricinde uluslararası toplumun KOEP’i desteklediğini ifade eden Ruhani, ayrıca Tahran-Varşova arasındaki dostane ilişkilere de vurgu yaptı.

Sözkonusu görüşmede her zaman nükleer anlaşmaya destek verdiklerini, nükleer anlaşmayı bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında önemli rolünün olduğunu belirten Polonyanın İrandaki yeni elçisi, ”Polonya, nükleer anlaşmanın kalıcılığı için çabalarını sürdürücektir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.