HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ABD’nin uluslararası anlaşmalara bağlı kalmadığının göstergesidir

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak bilinen nükleer anlaşmadan Amerika’nın çekilmesinin Amerika’nın uluslararası anlaşmalara bağlı kalmadığının açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Ruhani, ABD Başkanı Trump’ın KOEP’ten çekildiklerini ilan ettikten sonra televizyondan canlı yayında bu konuda Amerika’nın bu girişimine tepki göstererek, Trump’ın kararının İran aleyhine psikolojik bir savaşın başlangıcı olduğunu ifade etti ve büyük İran halkının bu psikolojik savaştan etkilenmeyeceğini söyledi.

İran halkının taahhütlerini yerine getirdiğini ifade eden Ruhani, ‘’İran milleti Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) raporlarına göre taahhütlerine bağlıdır ve tüm taahhütlerini yerine getirmiştir, fakat bugün Amerika’nın uluslararası taahhütlerine yerine getirmediğine şahit oluyoruz. KOEP, İran ve Amerika arasında değildi, KOEP çoklu ve uluslararası bir anlaşmadır. KOEP, BM Güvenlik Konseyi tarafından 2231 nolu karar ile onaylanmış bir anlaşmadır. Amerika artık resmen uluslararası taahhütlerine bağlı olmadığını ilan etmiştir. Trump daha önce de Paris İklim Anlaşmasından ve bazı Ticari Anlaşmalardan çıkmıştı ve bu alanda sabıkası vardır’’ dedi.

Ruhani, ‘’Halkımız bu dakikalarda Trump’ı destekleyen tek rejimin gayrı resmi işgalci Siyonist İsrail rejimi olduğunu gördü, bu rejim bizim nükleer bilim adamlarımızı şehit etti, bu rejimin tarihinde her gün Filistin ve bölge halkına zulümleri görmekteyiz’’ dedi.

KOEP’in artık İran ve 5+1 yerine İran ve 5 ülke arasında olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Ben Dışişleri Bakanlığına gelecek haftalarda Avrupa ülkeleri, Çin ve Rusya ile koordinasyon ve müzakereleri yapması için direktif verdim.’’ dedi.

Ruhani sözlerinin başında, ‘’Geçmiş 40 yıllık tarih, ve ondan öncesi Amerika’nın bize ve bölge milletlerine her zaman düşmanca tutumu olduğunu göstermektedir. Bu gece tarihi bir tecrübe yaşıyoruz. 40 seneden beri Amerika ile ilgili söylediğimiz söz yine gerçekleşmiştir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.