HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkması taahhüdünü çiğnemesidir

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika’nın nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’ndan (KOEP) çıkmasını, Amerika’nın uluslararası anlaşmaya bağlı olmadığını gösterdiğini ve İran milleti için de değerli bir zafer niteledi.

Ruhani, dün gece Ehlisünnetin önde gelen alimleri ve tanınmış şahsiyetlerinden bir grupla samimi görüşmesinde, ”Bugün Amerikalıların İran aleyhinde baskı için bir bahaneleri de kalmamıştır çünkü İran anlaşmaya ve taahhütlerine bağlı kalmıştır ve uluslararası topluma saygı göstermiştir” dedi.

Amerikalıların uluslararası bir anlaşma olan nükleer anlaşmayı ayaklar altına aldığını belirten Ruhani, ”Amerikalılar siyasi önemli bir konuda İran milletini mahkum etmek isterlerken dünyanın bir kaç küçük ülkesinin dışında bütün dünya Amerika’ya karşı durmuştur ve bu İran milleti için büyük bir zaferdir’ dedi.

İran cumhurbaşkanı, Amerika’nın Telaviv’den Kudüs’e büyükelçiliğini intikal ettirmesi ve Filistin meselesi konusunda sergilediği siyasetlere dünya genelinde ve Güvenlik Konseyi’ndeki muhalefete de temasla, ”Amerika’nın Güvenlik Konseyi’ne sunduğu tasarıya olumlu tek bir oy çıktı ve ABD böylece yeniden ağır yenilgi aldı ve bu da müslümanlar ve bölge için büyük başarıdır’ dedi.

İslami İran Cumhurbaşkanı, konuşmasının bir diğer yerinde, ”bugün her zamandan daha çok vahdete ve sesbirliğine, ortak hareket etmeye ihtiyaç vardır zira düşman İran milleti aleyhinde yeni düşmanlıkları sergilemektedir ve bundan da ancak birlik ve beraberlikle geçebiliriz’ dedi.

İran cumhurbaşkanının konuşmasından önce de, İran’ın Zahedan kenti Ehlisünnet imamlarından Abdulhamid İsmail Zehi ve İran meclisinde Ehlisünnet fraksiyonu başkanı Celil Rahimi de yaptıkları konuşmalarda toplumda vahdete vurgu yaparlarken İslami İran’ın gelişmesi ve ilerlemesinde vahdetin en önemli faktör olacağını bildirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.