İslami Davet

Ruhani: Afrika ülkeleriyle ilişkilerin gelişmesi İran’ın Dış Politika ilkelerindendir

12 Ekim 2017 15:12

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Afrika ülkeleriyle ilişkilerin gelişmesini İran dış politikasının ilkelerinden olduğunu söyledi.

Tanzanya Dışişleri Bakanı Agostin Mahiga ile Tahran’da görüşen Ruhani, Tanzanya’nın İran’ın Afrika’nın doğusuna açılan kapısı olduğunu ve 12. Hükümetin politikasının tüm dünya’da dost ülkelerle ilişkilerin gelişmesi yönünde olduğunu söyledi.

Tanzanya Cumhurbaşkanının ülkesini ziyaret için davetine teşekkür eden Ruhani, iki ülke arasındaki ilişkilerin 900 yıllık geçmişi olduğunu ve bu tarihin ilişkilerin gelişmesi için değerli bir sermaye olduğunu söyledi.

İran’ın mühendislik şirketlerinin Afrika ve Tanzanya’da faaliyet ve işbirliğine hazır olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Ekonomik ilişkileri, tarihi, kültürel ve siyasi ilişkilere paralel gelişmeli ve bu yönde atılacak ilk adım taraflar arasında finans, mali ve bankacılık alanında ilişkilerin güçlendirilmesidir’’ dedi.

İki ülke ekonomik ortak komisyon oluşmasının gereğine değinen Ruhani, ‘’Komisyon oturumunda ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişme yolları ve bilimsel-teknolojik ilişkilerin gelişmesi incelenecektir’’ dedi.

Terörizmin dünya çapında bir sorun olduğunu ifade eden Ruhani, tüm dünya ülkelerinin bu sorunla başa çıkmak için birlikte hareket etmeleri gerektiğini ve İran’ın teröristlerle mücadeledeki tecrübelerini dost ülkelerle paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Mahiga da ülkesinin İran ile ilişkilerini tüm alanlarda gelişmeye azimli olduğunu belirterek, İranlı firmaların ülkesindeki çeşitli projelerde yer almasını istedi.

Mahiga ayrıca Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif ile de görüştü.

Zarif görüşmede iki ülke arasındaki işbirliği öncelikli alanların bankacılık, konsolosluk, bilim, turizm olarak sayarak İran’ın özel ve devlet sektörlerinin Tanzanya ile çeşitli alanlarda ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

İran ve Tanzanya Dışişleri Bakanları iki ülke arasında bir an evvel ortak ekonomik komisyon oluşmasını istediler.

Ruhani: Afrika ülkeleriyle ilişkilerin gelişmesi İran’ın Dış Politika ilkelerindendir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık