HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Amerika tüm dünya için karar veremez

İran İslam cumhuriyeti cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Amerika dışişleri bakanının İran karşıtı sözlerine tepki olarak Marck Pompeo’ya hitaben “ Amerika, İran ve tüm dünya için karar veremez “ dedi.

İRNA’nın bildirdiğine göre cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Amerika dışişleri bakanının açıklamalarına tepki olarak dün yaptığı konuşmada, “tüm ülkeler kendi kararlarında bağımsız olmak istiyorlar ve Amerikalılar baskı ve zorbalıkla bazı bölgelerde işleri yürütebilirler, fakat onların tüm dünya için karar verme istekleri mantıklı değildir.” dedi.

Amerika’nın Kapsamlı Ortak eylem Planı nükleer anlaşmadan çekilmesi ile ilgili ahde vefasızlığına işaret eden cumhurbaşkanı Ruhani, Amerika’da bu ülkeyi bir gecede 15 yıl geri götüren bir hükümet işbaşındadır ve 2003-2004 yıllarındaki Amerika’nın savaş yanlılarının sözlerini tekrarlıyor.” dedi.

Ruhani Pompeo’ya hitaben, yıllarca bir casusluk merkezinde çalışan birinin şimdi dışişleri bakanlığı konumundan İran ve diğer ülkelere görev biçmesinin kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı “ Günümüzde Amerika dışişleri bakanının sözleri, tıpkı eski yıllarda, İran halkının onları umursamadığı, halen de onlara itina etmediği Amerikalı yetkililerin söyledikleri sözler türündendir. İran halkı dayanışma içinde kendi yollarına devam edecektir” dedi.

Amerika dışişleri bakanı Pompeo dün yaptığı bir açıklamada İran karşıtı sözlerini tekrarlayarak nükleer anlaşmanın eksik olduğunu, Tahran’ın nükleer çalışmaları hakkında hilekarlık yaptığını iddia ederek, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çekilerek kendi müttefikleri ile İran’ın ortadoğu bölgesine sulta kurmasına engel olacağını iddia etti.

Son günlerde İran’da yaşanan kargaşaları da destekleyen Pompeo Amerika’nın bu hareketlere destek verdiğini açıkladı ve Amerika hazine bakanlığının İran’a karşı tüm nükleer yaptırımları tekrar devreye sokacağını, yeni yaptırımların da Tahran’a karşı uygulanacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2023 (10) içerik yüklenmiştir.