HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Amerikan rejimi elebaşlarının sözleri İran milleti için yeni değildir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ramazan ayını, ilahi rahmet ve direniş, mukavemet ayı olarak nitelerken, ”İran milleti son 40 yıldır huzur içinde yaşamıştır ve bu süre içinde bütün inişli çıkışlı süreçlerde İslam nizamı, inkılab ve milli çıkarları korumuştur’ dedi.

Ruhani, dün İslam Cumhuriyeti hükümeti ve askeri yetkililerinin İslam inkılabı rehberiyle görüşmesinde yaptığı konuşmada, ”Amerikan yönetimi elebaşlarının söyledikleri İran milleti için yeni bir şey değil çünkü artıkbu sözler eskimiştir ve 40 yıl öncesine aittir’ dedi.

İran cumhurbaşkanı, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasına sadece bazı küçük ve gayri meşru bir rejimin destek verdiğini onların dışındaki bütün devletlerin Amerika’nın bu girişimine karşı çıktığını ve bu durumun da açık bir şekilde İran’ın siyasi ve hukuki zaferi manasına geldiğini söyledi.

Ruhani, İslam inkılabı rehberinin bütün kararlarda, yönlendirici ve kontrolün onda olduğunu belirterek, ”bugün 5 ülkeyle nükleer anlaşmayla ilgili müzakere halindeyiz ve onlar gerçekten nükleer anlaşmayla bağlıysa o zaman bunu açık bir şekilde ve bildiriyle ve de bunu uygulamada nasıl yapacaklarını bildirmeliler’ dedi.

İran cumhurbaşkanı, Amerika’nın son girişimi karşısında İran milletiyle müttefiklerinin tek ses olmalarının büyük bir kazanım olduğunu belirterek, ”İran milletinin yekvücut bir şekilde İslam inkılabı rehberinin gösterdiği yolda hareket etmeleri halinde hiç bir güç İran milletini dize getiremez’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.