HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Amerika’nın ambargoları uluslararası suçtur

Avusturya’da temaslarda bulunan Ruhani, İran ve Avusturya Ticari Oturumunda yaptığı konuşmada iki devlet ve millerin iradesinin insani camiayı, haklarından mahrum bırakmaya çalışanların karşısında olduğunu belirtti.

İki devlet ve milletin nükleer anlaşmayı ayakta tutmaya çalıştığını ifade eden Ruhani, ‘’Bugün birkaç konu ile karşı karşıyayız. Birinci nokta, tek yönlü politikalar ve diğer ülkelerle yatırımcıların bu politikaları uygulayanların kanunlarına saygı duymalarını düşünmeleridir. Bunun anlamı yatırımcılar kendi ülkelerinin kanunlarına saygı duymayarak onların milli menfaatlerini düşünmektir, Biz bunların baskıları karşısında durmalıyız’’ dedi.

Ruhani, ticaret ve ekonominin temelinin Kazan-Kazan olduğunu belirterek, ‘’Bir ekonomik ilişkileri ortak menfaatler temelinde şekillenmesini istiyoruz’’ dedi.

Ruhani, Amerika’nın İran aleyhindeki ambargolarının halkın hayatında sorunlar yaratmak için yapıldığını belirterek, ‘’Eğer Amerikan yönetiminin bu yaptıkları uluslararası kurallar çerçevesinde olmazsa, milletlere hakkına zulüm, saldırı ve suçtur’’ dedi.

Ruhani, ‘’Bugün bir grup veya devlet milletlerin uluslararası hukuk çerçevesinde sahip olduğu haklarını ortadan kaldırmaya çalışıyor. Biz nükleer anlaşmayı Amerika dahil 6 ülke ila imzaladık ve bu anlaşma UAEK tarafından denetlenmekte ve BM Güvenlik Konseyi de bunu desteklemektedir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.