HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Amerika’nın İran halkı için acımasına hiç gerek yok

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bir kaç ay önce İran milletini terörist olarak niteleyen Amerikan başkanının şimdi İran halkı için acıma duygusu içinde olmasına gerek olmadığını söyledi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, dün bakanlar kurulu oturumunda, İran’ın bazı yerlerinde yaşanan protestolara işaretle, ”İran halkının anayasaya göre ve vatandaşlık haklarına göre, eleştiri ve hatta itirazlarını serbest bir şekilde gösterme hakkının olduğunu’ söyledi.

İran cumhurbaşkanı, yetkili kurumların halkın meşru itiraz ve eleştirileri alanında hatta onların kanuni yürüyüş ve toplanmaları için gerekli ortamı hazırlamaları gerektiğini belirterek, ‘elbette bu İran halkının ve İslam inkılabı dostlarının yaşamını ve güvenliğini bozacak durumda olmamalıdır’ dedi.

İran İslam nizamı düşmanlarının komplolarına da değinen Ruhani, ‘İran milletinin her zaman ülkenin çok hassas şartlarında, bölge ve dünyayı da algılayarak milli maslahata göre karar aldığını söyledi.

İran cumhurbaşkanı, bölgedeki bazı Arap ülkelerinin hiç bir zaman İran halkıyla iyi ilişkiler içinde olmadığını ve şimdi de yaşanan gelişmelerden sevindiklerini belirterek, ”Milli güvenlik, huzur ve milli insicam, vahdet ve kardeşlik, bölgede İran’ın en büyük sermayesidir’ dedi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, hükümetin, halkın malına ve sosyal düzenini bozacak gruplara asla tahammül etmeyeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.