HaberlerİranTürkiye

Ruhani Ankara-Tahran arasında imzalanan anlaşmaların icrasına vurgu yaptı

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Türkiye ve İran arasında imzalanan anlaşmaların uygulanmasına vurgu yaptı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hükümet üyelerini geçen hafta Ankara ziyaretinde varılan anlaşmaların ve taahhütlerin uygulanması ile görevlendirdi.

Düzenlenen Bakanlar Kurulunda Cumhurbaşkanı Ruhani ve bazı bakanların Ankara’ya gerçekleştirdikleri ziyaretin detayları anlatıldı.

Ankara ziyaretinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer Türkiyeli yetkililer nükleer anlaşmaya desteklerini yineleyerek İran aleyhine uygulanan yasa dışı ambargolara karşı olduklarını belirtmişler ve iki ülke arasında ticaret, bankacılık, sanayi, ulaştırma ve ortak yatırımlar konusunda uzun vadeli ve stratejik işbirliği konuları hususunda anlaşmaya varılmıştı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Bakanlar Kurulunda, iki ülkenin ekonomik işbirliğinin gelişmesinin önemine değinerek hükümet üyelerinin tamamını ziyarette varılan anlaşmaların ve taahhütlerin tamamını uygulamakla görevlendirdi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi’nin İran-Türkiye Ortak Komisyonu Başkanı olarak seçilmesini onayladı.

Bilindiği gibi İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin Türkiye’ye yaptığı son ziyarette, iki ülke arasında sağlık, ticaret, bankacılık, sanayi, ulaştırma ve ortak yatırım gibi konularda anlaşmalar imzalanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.