İslami Davet

Ruhani: Bölge sorunlarının bölgesel çözümü var

11 Eylül 2017 19:24

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Afganistan başta olmak üzere bölge ülkelerindeki sorunların bölgesel çözümü olduğunu ve asla bölge dışı güçler ve yabancılar tarafından çözümlenmeyeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Tahran’a gelen Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf’ı kabul ettiği görüşmede, İran ve Pakistan başta olmak üzere bölge ülkelerinin bölgede güvenlik, istikrar ve huzurun tesisi için işbirliği yapmalarının gerektiğini vurguladı.

Ruhani, İran İslam Cumhuriyeti’nin Pakistan başta olmak üzere bölge ülkeleriyle terörizmle mücadele ve bölgede güvenlik, barış ve istikrarın yayılması için işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani Tahran-İslamabat’ın iyi ilişkilerine de dikkat çekerek, İran ve Pakistan’ın bölgede iki etkin ülke olduğunu ve İran’ın Pakistan ile kültürel, ekonomik ve siyasi münasebetlerini geliştirmek istediğini kaydetti.

Ruhani İran ile Pakistan’ın terörizmle mücadele ve ortak sınırlarda güvenliğin arttırılmasında işbirliğinin geliştirilmesinin gerektiğini vurguladı, sınırlarda güvenliğin güçlendirilmesi ve bu bölgelerde pazarların açılmasının iki milletin lehine ve bölge güvenliği ve istikrarı çerçevesinde olacağını ifade etti.

Pakistan Dışişleri Bakanı da görüşmede, İslamabat’ın Tahran ile her alanda münasebetlerin geliştirilmesi iradesine sahip olduğunu belirterek, bölge ülkelerinin sorunların çözümü için İran gibi bölge ülkelerinin rol ifa etmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Pakistan Dışişleri Bakanı ayrıca, İran ve Pakistan ortak sınırlarında güvenliğin güçlendirilmesi için çaba sarf edilmesi ve ikili münasebetlerin geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Ruhani: Bölge sorunlarının bölgesel çözümü var Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık