HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani döneminde nükleer meselenin daha iyi yönlendirilmesi bekleniyor!

İran dışişleri bakan yardımcısı yeni hükümette İran nükleer meselesinin iyi yönlendirilmesinin beklendiğini söyledi.

Ramin Mihmanperest Endonezya Kompas gazetesine yaptığı açıklamada, İran cumhurbaşkanlığı seçimlerini Hasan Ruhani’nin kazanması ve İran dış siyasetindeki muhtemel değişiklikler hususunda İran milletinin seçtiği tüm adayların ulusal çıkarların temini peşinde olup, ülkeyi en iyi bir şekilde kalkındırmak istediklerini söyledi.

Mihmanperest, İslam inkılabının zaferi üzerinden geçen 35 yıl içinde İran’da 30’u aşkın genel seçim yapıldığına değinerek, İslam Cumhuriyeti nizamına karşı olanlar özellikle de İran’a önemli derecede baskı yapan batı ülkelerinden bazısı sürekli halkın seçimlere katılmayacağını ileri sürdüklerini belirti.

Mihmanperest halkın %73’lük katılımıyla gerçekleşen 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerini İslam inkılabı tarihindeki en iyi seçimlerden biri olduğunu ve ilk aşamada Hasan Ruhani’nin oy çoğunluğuyla seçimleri kazandığını söyledi.

Mihmanperest, İran İslam Cumhuriyetinin sabit usulleri olan izzet, maslahat ve hikmet usullerine dayanarak dış siyasetini yürüttüğünü ve İran hükümetinin başlıca kriterlerinin demokrasi olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.