GenelHaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Dünya ile yapıcı teamül, İran’ın politikasının esasıdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın hiçbir ülkenin zararına adım atmadığını, atmayacağını, uluslararası kurallar ve onlardan olan NPT’ye bağlı kalacağını söyledi.

Bern’de düzenlenen İran ve İsviçre iş oturumda konuşan Ruhani, ‘’Bizim politikamızın temeli dünya ile yapıcı işbirliğidir, Bizim Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu gibi uluslararası kurumlarla işbirliğimize devam edeceğiz’’ dedi.

Ruhani, ‘’Biz, nükleer müzakereler ve Kapsamlı Ortak Eylem Planında (KOEP) taahhütlerimize bağlı kaldığımızı gösterdik, İran kültürünün özelliklerinden biri ahde vefadır ve taahhütlere bağlı kalmak milletler arasında güvenin temelidir’’ dedi.

Ruhani, ‘’Biz tüm dünya ile adaletli, yasal, barışçıl, istikrarlı ilişki istediğimizi ilan ediyoruz ve bu yönde rolümüzü en iyi şekilde ifa edeceğiz’’ dedi.

Tahran, Bern ilişkilerinin geleceğinin iyi olduğunu ifade eden Ruhnai, ‘’İsviçre ile işbirliği saati gelmiştir ve bu iki milletlin de yararına olacaktır’’ dedi.

Ruhani, ‘’bu toplantı bu zaman diliminde önemli mesaj içermektedir. Bunun anlamı İran ve İsviçre’nin uluslararası kurallar ve milletlerinin menfaatleri çerçevesinde dostane, ticari ve ekonomik ilişkilerinin devam etmesidir’’ dedi.

İsviçre Cumhurbaşkanı Alian Berset de bu toplantıda İran ile işbirliğin sürmesi ve derinleştirilmesine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.