HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Hükümet ülkenin kalkınması ve sorunlarını halletmede kararlıdır

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hükümetin ülkenin sorunlarını halletme ve kalkınmasında kararlı olduğunu söyledi.

İslami İran Cumhurbaşkanı Ruhani, devlet televizyonuna verdiği özel röportajda gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ruhani, döviz kurunda yaşanan artışla ilgili bir soruya verdiği cevapta, ülkenin dövizle ilgili rezerv sıkıntısı yaşadığı sorunun doğru olmadığını belirterek, ülkenin dövizini temini konusunda hükümetin bir sorununun olmadığını zira petrol ihracatı ve petrol dışı ürünlerin ihracatından ülkenin yıllık gelirinin 90 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

İran’ın uluslararası bankalarla ilgili irtibatlarına da değinen Ruhani, “Bölge ve dünyadaki bankalarla olan ilişkilerimiz daha ideal bir noktaya gelmedi ve bu konuda henüz yaptırımların olumsuz etkileri sürüyor” dedi.

Ruhani konuşmasında ayrıca, ”seçim kampanyalarında vatandaşlara verdiğimiz vaatlerin arasında güvenlik, barış, özgürlük ve ilerleme gibi konular yer alıyordu. Biz bunun arkasındayız ve ülkede güvensizlik olmasını istemeyiz. Vatandaşlar sokaklara çıkıp anayasa çerçevesinde protesto gösterisi düzenleseler bile herhangi bir sorunumuz yok. Fakat vatandaşları rahatsız eden mesele güvensizliktir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, sözlerinin bir kısmında da, istihdamı arttırma ve yoksulluğu ortadan kaldırmanın hükümetin ön planında olduğunun altını çizerek, bu yönde elinden geleni yapacağını dile getirdi.

Ruhani, İran televizyonuna yaptığı açıklamada bu olayı belirtti.Kermanşah ilindeki deprem ve hükümetin depremle mücadele için yapacaklarını açıklayan Ruhani, eski binaların yenilenme planının hazırlandığını ve gelecek günlerde başlayacağını bunun yanında binaların depreme karşı güçlendirilmesinin ciddi şekilde yapılacağını söyledi.

Doğu Çin Denizi’nde kaza geçiren İranlı “Sanchi” tankeri olayına işaret eden Ruhani, “Kaza geçiren petrol tankerinin kara kutusunun uluslararası kurallarına uygun olarak okunmalı, bu yüzden oluşturulan komite de inceleme çalışmalarına devam etmelidir” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.