İran

Ruhani: İngiliz koronası dördüncü dalgayı tetikledi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’da korona virüs salgınının dördüncü dalgası, en başta Irak’tan Huzistan eyaletinin sınırından giren İngiliz koronası yüzünden başladığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Cumartesi günü korona virüs salgını ile milli mücadele merkezinin oturumunda İran’da tırmanan salgının dördüncü dalgasına sebep olan etkenleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Ruhani açıklamasının başında, ülke genelinde salgının üç dalgası geride bırakıldıktan sonra geçen ay tüm çabaları dördüncü dalgayı engelleme üzerinde odaklandığını belirterek şöyle dedi:

Maalesef tüm çabalara rağmen bugün ülke genelinde dördüncü dalga başlamış bulunuyor. Bu duruma sebebiyet veren en önemli eksen ise Irak’tan İlam ve Huzistan eyaletinin sınırından giren İngiliz koronası oldu.

Cumhurbaşkanı Ruhani geçen yılın son ayında iş yerlerinde yaşanan yoğunluk, Nevruz bayramı etkinliklerinin düzenlenmesi ve sağlık protokollerine uymaksızın yapılan karşılıklı ziyaretler, Recep ve Şaban aylarında sağlık protokollerine uymaksızın düzenlenen şenlikler ve düğün merasimleri ve yine bazı bölgelerde turuncu ve kırmızı alarm ilan edildiği halde sağlık protokolleri hiçe sayılarak yapılan seyahatler, kovid-19 hastalığının dördüncü dalgasını tırmandıran diğer etkenler olduğunu ifade etti.

Tüm vatandaşların korona virüs salgını ile milli mücadele merkezinin belirlediği kurallara uymak ve bu yönde çaba harcamaları gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Ruhani, karantina şartlarının bu hastalığa yakalananlar tarafından ihlal edilmesi çok tehlikeli olduğunu, bunu yapanların hakkında mutlaka yasal işlem yapılacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (17) içerik yüklenmiştir.