HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: İran halkının asla nizamın cumhuriyet ve İslami özelliğinden el çekmeyeceğini bildirdi

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nizamın cumhuriyet ve İslami özelliğinin, İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu rahmetli İmam Humeyni’nin bir hatırası olduğunu bildirerek, yüce İran halkının asla nizamın cumhuriyet ve İslami özelliğinden el çekmeyeceğini bildirdi.

İslam İnkılabının zaferi yıl dönümü eşiğinde bugün bakanlar kurulu ile birlikte İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu İmam Humeyni’nin (r.a) türbesini ziyaret ederek İmam’a olan biatin yenilemesi töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “O günlerde, dini değerler ile halka dayanan bir hareketin baştan ayağa silaha bürünen Şah rejimini devirerek kendi kaderine hakim olabileceğini kimse düşünmüyordu” ifadelerinde bulundu.

Ruhani sözlerine şunları da ekledi: Eski rejimde hükümetten sorumlu olan herkes, Şah’ın karşısında boyun eğmek dışında başka bir göreve sahip değildi, ancak İmam Humeyni (r.a), halkın yardımı ve İslam’ın vasıtasıyla demokrasiye dayanan bir devlet oluşturdu. Yani İmam’ın bize armağan ettiğinin esasını cumhuriyet ile islamiyet olarak tanımlayabiliriz ve tabii ki milletimiz de bunlardan asla el çekmeyecek.

Cumhurbaşkanı Ruhani sözlerinin başka bir kısmında da şöyle dedi: İslam’ın var olmasıyla İran halkının ülke ve milli birliğe saygı duyması sürece hiçbir güç, ülkemizi adım attığı yoldan saptıramayacak. Demokrasinin temelini seçimler oluşturduğundan dolayı İslam Cumhuriyeti de kaderinin oy sandığında belirlenmesini gayet iyi biliyor. Fakat hükümetler, milletin eleştirisi, isteği ve itiraz sesini duymalı.

Ruhani son olarak şu değerlendirmelerde bulundu: İmam, bize sulta düzeninin karşısında durup oy sandıklarını bırakmadan yoksullara odaklanmamız ile ahlak ve dini unutmamamız gerektiğini öğretti. Bu yüzden de halkın yanında yer alan hükümet, eskisinden daha fazla milletin isteklerini yerine getirmeye hazırdır.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.