HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: İran milleti baskılara boyun eğmez

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İsviçre’de temaslarda bulunurken bu ülkede bulunan bir grup İranlıyla görüşmesinde, İran milletinin hiç bir zaman dış baskılar karşısında teslim olmayacağını belirterek, ülke dışındaki İranlıları, İran milletinin elçileri niteledi ve onlardan İran’da yatırımlara yardım etmelerini istedi.

İRNA’nın haberine göre Ruhani, ülke dışındaki İranlıların çalışmalarını değerli ve iftihar verici olarak nitelendiren Ruhani, ‘hepimizin görevi, milletin refahı ve kalkınması için daha fazla çaba göstermek ve çalışmaktadır’ dedi.

İran milletinin küresel güçler ile müzakere etme mantığına da atıfta bulunan Ruhani, nükleer anlaşmanın uygulanmasının sonucu olarak, İran’ın ekonomik ve bilimsel etkileşimleri ve dünya ile alışverişleri, özellikle ülke dışındaki İranlılar tarafından çeşitli sektörlerde milyarlarca dolarlık yatırım yapıldığını.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, nükleer anlaşmanın İran ve dünyanın lehine olacak mantık üzerine imzalandığını belirterek, ”İran’ın mantığı değişmedi ama bir taraf mantıksız bir şekilde anlaşmadan çıktı ve hedefi de İran’a baskı yapmaktır’ dedi.

İran cumhurbaşkanı, Amerika’nın yaptırımdan hedefinin İran halkının yaşantısını baskı altına almak olduğunu belirterek, ‘Ama İran devletine baskı yaptığını iddia ediyor halbuki, ilaç gibi zaruri ürünlerin ithalatının engellenmesi ve İran’ın ihracatına engel çıkarmak İran halkına baskıdan başka nedir?’ diye sordu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.