AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: İran, Ulan Batur ile ekonomik ilişkilerini geliştirmek istiyor

Çin’de düzenlenen 18. Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Liderler zirvesi için bulunan Ruhani, Moğolistan Cumhurbaşkanı Haltema Batolga ile görüştü.

Ruhani görüşmede ekonomik ilişkilerin gelişmesinin iki milletin yararına olacağını belirterek, İran özel sektör temsilcilerini Moğolistan’da yatırım için teşvik ettiklerini ve İranlı yatırımcıların hayvancılık alanında Moğolistan’da yatırım yapabileceklerini söyledi.

Ruhani, iki ülke özel ve devlet sektörleri ilişkilerinin gelişmesine vurgu yaptı.

Moğolistan Cumhurbaşkanı da iki ülke ilişkilerinin gelişmekte olduğunu belirterek, ülkesinin İran ile tüm alanlarda ilişkilerini geliştirmek istediğini söyledi.

Bu seneki Liderler Zirvesinde üye ülkeler olan Çin, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan ve gözlemci ülkeler İran, Afganistan, Belarus ve Moğolistan Liderlerinin yanında uluslararası kurum ve kuruluşların temsilcileri de katılmaktadır.

Çin Cumhurbaşkanı Şi Cin Ping’n daveti üzerine bu seneki Liderler zirvesine İran Cumhurbaşkanı Ruhani de katılmaktadır.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) temeli 1995 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında Rusya ile Çin arasında birbirlerine düşman olmadıklarını askeri güvence altına alan anlaşmalarla atılmaya başlandı.

1996 yılında, Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan üye ülkeler arasında güvenin arttırılması, sınır bölgelerinin silahsızlandırılması ve bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla ‘Şanghay Beşlisi’ni oluşturdu.

2001 yılında Özbekistan çekimser tavrından vazgeçerek bu uluslararası oluşuma katılma kararı aldı. Örgüt resmen 15 Haziran 2001’de kuruldu. Örgütün merkezi Çin’deki Şanghay şehri seçildiği için adı da Şanghay İşbirliği Örgütü oldu.

2015 yılında Hindistan ve Pakistan’ın örgüte üyeliği kabul edildi ve bu konu 2017 liderler zirvesinde onaylandı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.