HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: İran’da tüm dini ve etnik gruplar kardeşçe ülkenin kalkınması için çalışıyorlar

İran’ın Sistan ve Belucistan eyaletini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölgedeki gelişmelerin Şii ve Sünni olmalarının yanı sıra çeşitli etniklerden oluşan yerel halkın birliğinden etkilendiğini anlatarak, “Bu eyaletin sakinleri, yabancılar tarafından uydurulup birçok ülkeyi yakıp deviren çatışmaların yaşandığı bir ortamda, İran’da farklı etnikler ve mezhepler arasında hala birlik ve kardeşliğin var olduğunu tüm dünyaya ispatladı” ifadelerinde bulundu.

Ruhani, Belucistan’ın daha güvenli şekilde gelişmesi için komşu ülkelerle yakın işbirliği kurmayı düşündüklerini bildirerek, şu açıklamalarda bulundu: Bu eyaletin tüm komşu ülkelerini ziyaret ettik. Burada bulunan tüm kardeşlerimiz ve komşularımızla kardeşlik ve samimiyet içinde bölgenin gelişmesi için işbirliği kurmayı planlıyoruz. Hükümetin en önemli amaçlarından biri burada bulunan Makran Kıyıları’nın kalkınmasını sağlamaktır. Milli, mezhepsel ve etnik birliğinin oluşturulması da takip ettiğimiz bir diğer plandır.

Sistan ve Belucistan’ın İran’ı Hint Okyanusu’na bağlayan tek eyalet olduğuna işaret eden İran Cumhurbaşkanı Ruhani, sözlerine şunları da ekledi: Bu eyalet önemli ve stratejik bir konuma sahiptir bu yüzden bölgenin gelişmesi için Hindistan ve Afganistan’la bir işbirliği anlaşması imzaladık.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.