HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: İran’ın petrol ihracatını sıfıra indirme tehdidi boş laftır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bazı Amerikan yetkililerinin İran petrol satışını sıfıra indirmek istedikleri sözünün boş laf olduğunu belirterek, ‘’Onlar hiçbir zaman bu tehdidi gerçekleştiremezler’’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, İsviçre temasları çerçevesinde o ülke Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenleyen Ruhani, İran’ın Amerika’nın petrolle ilgili tehditleri karşısındaki tepkisi ile ilgili, ‘’Bana göre bazı Amerikan yetkililerinin İran petrol satışını sıfıra indirme yönündeki sözleri boş laftır ve onlar bunu gerçekleştiremezler’’ dedi.

Ruhani, ‘’Amerika’nın bu yöndeki sözü tek yönlü, kendi kurallarını başkalarına tahmil ve enerji ile ticaret alanında tüm uluslararası kuralların çiğnenmesidir’’ dedi.

Ruhani, ‘’Bana göre Tüm petrol üretici ülkelerin fazla üretimlerini ihraç etmeleri ve İran’ın petrolünü satamayacağı düşüncesi yanlış düşüncedir’’ dedi.

Ruhani, uluslararası ve bölgesel barışla ilgili olarak, ‘’İran ve İsviçre bölgesel ve uluslararası barış ve istikrara özellikle hassas Ortadoğu bölgesine vurgu yapmaktalar, ayrıca iki ülke İran’ın bölgede terörizm aleyhindeki önemli rolünü ifade ediyorlar” dedi.

Ruhani, ‘’Biz İsviçre ile bölgesel konular, krizler, insani yardımlar konusunda işbirliği yapmak istiyoruz ‘’ dedi.

İsviçre Cumhurbaşkanı Alian Berset de basın toplantısında yaptığı açıklamada, ülkenin nükleer anlaşmaya yönelik tutumunun asla değişmediğini ve kendi açılarından anlaşmanın hala ayakta olduğunu kaydetti.

İran ile İsviçre arasında bugün imzalanan anlaşmalara dikkat çeken Alian, ikili ekonomik işbirliği için ortak bir komite oluşturduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.