HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: İranlıların isyancılara karşı birlikteliği düşmanlara karşı yeniden bir başarıdır

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkede son zamanlarda yaşanan gelişmelere temas ettiği açıklamasında, ülkenin bütün etnikleri ve mezheplerinin bilinçli ve görkemli bir şekilde isyancılara karşı durmalarının İslam düşmanı düşmanlarına karşı elde edilmiş başarının tekrarı olduğunu söyledi.

Ruhani, dün Kültür İnkılabı Yüksek Şura oturumunuda, son sosyal ve kültürel olayların köklerine temas ederek ve İslam nizamı yetkililerinden halkın isteklerine daha fazla eğilmeleri gereğinin altını çizerek, ”halkın, üniversite çevrelerinin ve çeşitli kesimlerin uyanıklılığı ve bilinci, İran halkının çeşitli sorunlara rağmen, düşmanların oyunlarına gelmediğini ve onlara karşı durduğunu göstermiştir’ dedi.

Ruhani, güvenlik ve istihbarat güçleri başta olmak üzere devrim muhafızları ve polis güçleri ve gönüllü halk güçlerinin uyanıklılığına da temasla, sözkonusu birimlerin son olaylarda görevlerini çok iyi bir şekilde yerine getirdiklerini söyledi.

İslami İran cumhurbaşkanı, ayrıca İslam nizamının maslahatlarını belirleme kurumunun eski başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani’nin vefatının 1. yıldönümüne de işaretle, Rafsancani’nin seçkin bir şahsiyet, İslam’ı tanıyan bir insan, emin görüş sahibi ve siyasetçi olduğunu hatırlatarak halkın ve hatta uluslararası toplumun saygı duyduğu bir şahsiyet olarak bahsetti.

Ruhani, 9 ocak 1978 tarihinde rahmetli İmam Humeyni’ye karşı ihanet karşısında İran halkı, alimler ve taklid mercilerin siyasi bilince sahip bir şekilde dikta Şah rejimine karşı çıkmalarına da işaretle, ”9 ocak tarihi, halkın İran genelinde bir bayram günüdür ve bu gün İslam inkılabının nihai zaferi için bir ortam hazırlamıştır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.