HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: İslam ülkeleri ihtilaflarını bir kenara bırakmalılar

Tahran’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Meclisler Arası Konferansın toplantısında konuşan Ruhani, İslam ülkelerinin birlikte, barış içinde sorunlarını çözmesi gerektiğini söyledi.

Ruhani, ‘’Kendi imkanlarımıza dayanarak toplumlarımızın sorunlarını çözmeliyiz, sorunlarımızın çözümü için başkalarına bel bağlamamalıyız’’ dedi.

İran’ın tüm İslam ülkelerinin toprak bütünlüğü ve siyasi egemenliğine saygı duyduğunu ve İslam ümmeti sorunlarının çözümünü işbirliği ve birliktelikte gördüğünü ifade eden Ruhani, ‘’Biz hiçbir İslam ülkesini rakip olarak görmüyoruz ve bize göre hatta sorunlarımız olduğu ülkelerle karşılıklı saygı çerçevesinde işbirliği yapabiliriz’’ dedi.

Bazı ülkelerin maalesef yanlış yolda olduklarını ifade eden Ruhani, bu ülkelerin Amerika ve Siyonist rejim tahrikleri ile İslam dünyasındaki sorunları körüklediklerini söyleyerek, ‘’Bize göre İslam dünyasında siyasi ve ekonomik baskılar oluşturan, savaşlara ve krizlere sebep olan, kendi varlığını şiddet ve radikalizmden temin eden ülkeler hiçbir zaman mazlum halkların dostu olamazlar’’ dedi.

İslam ülkelerinin çeşitli sorunlarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Yabancı güçlerin müdahaleleri, İslam ülkelerinin kaynaklarının yağmalanması, fakirlik, ekonomik ve sosyal meseleler, az gelişmişlik ve İslam ülkeleri arasında ihtilaflar bunlardan bazılarıdır. Bu meselelerin çözümü yabancı güçlere dayanarak mümkün değildir. Tarih bize yabancı güçlerin kendilerinden başkasını düşünmediğini göstermiştir’’ dedi.

Ruhani, ‘’İslam ülkelerinin her zamandan daha çok demokrasiye ihtiyaç duyduklarını belirterek, ‘’Batı dünyası İslam ve demokrasi arasında bağ olmadığını düşünmekte ve bundan dolayı sömürgeciliğin yeni şekillerini İslam dünyasına tahmil etmeye çalışmaktadır’’ dedi.

Ruhani, uluslararası ilişkilerin sağlıklı işbirliği ve uluslararası hukuk çerçevesinde şekillenmesi durumunda mevcut sorunların birçoğunun çözüleceğini ifade ederek, ‘’Bazı güçler diğerleri ile yapıcı ve eşit ilişki istememektedir. Onların bakışı üstten bakıştır ve tek taraflı bir ilişki istiyorlar’’ dedi.

Hiçbir ülkenin sorunlarını askeri saldırılarla çözemeyeceğini ve gelişme programlarını komşularını bombalayarak yürütemeyeceğini ifade eden Ruhani, ‘’Sınırlar dışında şiddet ve iç sorunları dışa yaymak içerideki radikalizm ve şiddet potansiyellerini yok edemez bilakis fakirlik, ayrımcılık, vatandaşlar için eşit fırsatlar yaratılması şiddet ve radikalizmin kökenlerini kurutabilir’’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.