HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: KOEP’in uygulama günü bölge için mübarek bir gündür

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kapsamlı Ortak Eylem Planının(KOEP) uygulama gününün bölge için mübarek bir gün olduğunu söyledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin tebrik telefon konuşmasında Ruhani, Afganistanı İran’ın dost ve kardeşi olarak nitelendirerek, ‘’İran milleti ve devleti tarih boyunca Afganistan halkının yanında yer almıştır ve ambargolar sonrası dönemde ikili ve çoklu ilişkilerin gelişmesi için şartlar daha da uygun olacaktır’’ dedi.

Ambargolar sonrası dönemde İran’ın önceliğinin komşularla ilişkilerini geliştirmek olduğunda ve bu arada Afganistan’ın özel bir yere sahip olduğunu söyledi.

İran’ın güvenli bir Afganistan istediğini ifade eden Ruhani,’’İkili ilişkilerin gelişmesi üçlü ve çoklu ilişkilerin gelişmesi için zemin hazırlayacaktır’’ dedi.

Gani de KOEP’in uygulanması için tebriklerini sunarak ülkesinin tüm alanlarda İran ile ilişkilerini geliştirmek istediğini ve en kısa zamanda iki ülke arasındaki anlaşmaların fiilen uygulanmaya başlamasını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.