HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Millete hesap vermek, nizamın en güçlü yönüdür

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, millete hesap vermek, İran İslam Cumhuriyeti nizamının üst düzey yetkililerininen güçlü yönü olduğunu belirtti.

Salı günü meclisin genel kurul oturumunda sorulara cevap veren Cumhurbaşkanı Ruhani, hiç kimse hesap vermeyi yetkililerin zayıf yönü olduğunu düşünmediğini, bilakis tüm yetkililer görevleri ve yasaların çerçevesinde hesap vermelerigerektiğini kaydetti.

Ruhani, İran milleti ve dünyada İran’ın dostları veya düşmanları bugün meclisle hükümet arasında bir çatlak oluştuğunu düşünmemesi gerektiğini, meclis ve hükümet büyük bir hedefin peşinde olduklarını ve bu hedefe birlikte ulaşmaları gerektiğini belirtti.

Yürütme erkinin Başkanı soru sormak, milletin hakkı olduğunu belirterek 11.hükümetin 4 yıllık faaliyet günleri ve 12.hükümetin ilk aylarındaki günlerinde ülkenin kültürel, sosyal, siyasi ve milli güvenlik alanlarında müspet gelişmelerine şahit olan halk şimdi neden ülkeleri ve yaşamlarının gelecekleri için kaygı duymaları gerektiği yönünde önemli bir soru oluştuğunu ifade etti.

Ruhani şimdi halka sorunların İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin hidayeti ve üç erkle silahlı kuvvetlerin arasında sağlanan koordinasyonla çözümleneceğini belirterek Amerika’nın komplolarını etkisiz hale getirmeye çalışacaklarını vurguladı.

Ruhani ayrıca Amerikalı devlet adamları İslami Şura Meclisi’nde düzenlenen bu oturumun sonunda mutlu olacaklarını düşünmemeleri gerektiğini, bilakis çok da mutsuz olacaklarını, zira bugünkü oturumun sonu meclis, devlet, yargı ve silahlı kuvvetlerin İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin gözetiminde daha da birlik ve beraberliği olacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Nisan 2024 (39) içerik yüklenmiştir.