AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Nükleer anlaşma, İran ile Avrupa’nın ekonomik münasebetlerine zemin sağladı

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşmanın yürürlüğe girmesi ardından İspanya başta olmak üzere Avrupalı ülkeler ile İran arasında ekonomik ilişkilerin güçlenmesi için daha uygun zemin sağlanmış olduğunu ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Tahran’da İspanya Senatosu Başkanı Pio Garcia Escudero’yu kabul ettiği görüşmede, Tahran-Madrid münasebetlerini dostane ve tarihi olarak değerlendirerek, ABD’nin nükleer anlaşmanın uygulanması için etkin rol ifa ettiğini ve şimdiye kadar da ABD’nin sabotaj girişimlerine rağmen nükleer anlaşmanın korunması için kabul edilen bir tutum sergilediğini kaydetti.

Nükleer anlaşmayı kazan-kazan ve bütün tarafların lehine bir anlaşma olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Ruhani, İspanya tarafının İran’da sanayi, enerji ve ulaştırma gibi alanlara yatırım yapabileceğini sözlerine ekledi.

İspanya Senatosu Başkanı Pio Garcia Escudero da görüşmede, İspanya ve AB’nin İran ile işbirliğine destek verdiğini, bu işbirliğini bölgenin yararına gördüğünü kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.