AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ruhani, Pakistan’da İslam birliğine vurgu yaptı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam’ı, birlik ve ahlaki değerler dini olarak niteledi, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İslam dünyasında birlik merkezi haline gelmesi gerektiğini kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, iki günlük Pakistan ziyaretinin sonunda düzenlediği basın toplantısında, İran ve Pakistan’ın İslam dünyasının iki önemli ülkesi olarak, Şii-Sünni birliğini pekiştirmek için işbirliği yapması gerektiğini belirtti.

Ruhani, İran ve Hindistan’ın Pakistan aleyhinde bu ülkenin sınırlarında işbirliği yaptığı iddiası hakkında ise, İran’ın Hindistan ve Pakistan ile iyi işbirliği içinde olduğunu, ne zaman İran ve Pakistan’ın karşılıklı ilişkilerin geliştiğinde bu tür temelsiz iddiaların ortaya atıldığını ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran-Pakistan doğalgaz anlaşması hakkında ise, Tahran’ın yükümlülüklerini tümüyle yerine getirdiğini, yakında Çabehar limanının bölgede özel öneme sahip olacağını kaydetti.

Ruhani, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile yaptığı görüşmede Afganistan konusunun da ele alındığını hatırlattı, İran, Afganistan ve Pakistan’ın, Afganistan’ın güvenliği için 3’lü işbirliği ve çabada bulunabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Afganistan’ın güvenliğinin bu ülkeden göçmen alan iki ülke olarak İran ve Pakistan ve bu ülke halkı için oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

İran Cumhurbaşkanı, basın toplantısında ayrıca, İran’ın Suudi Arabistan ile gerginlik peşinde olmadığını, iki ülke arasında bir sorun varsa çözümlenmesini istedi.

Cumhurbaşkanı, yakın gelecekte, iki ülke sorunlarının çözümü için doğru bir yolun bulunacağını ümit etti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.