HaberlerİranLübnanOrtadoğu

Ruhani: Siyonistler, Lübnan’daki anlaşmazlıklardan faydalanıyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Lübnan halkı ve hükümetinin düşmanların komplolarını başarıyla geride bıraktıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Tahran’da Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri’yi kabul ettiği görüşmede, son aylarda bölgedeki bazı devletlerin gerçek kimliğinin iyi şekilde ortaya çıktığına işaretle, tüm bölgeler ülkelerinin kendi güçlerini kullanmak suretiyle Siyonist rejim ve ABD başta olmak üzere yabancı güçlerin bölgede düşmanlık ve tefrika çıkarmasına izin vermemeleri gerektiğini söyledi.

İslam ülkelerinin İslam dünyası meselelerine karşı yükümlülüklerinin geçmişe göre daha fazla olduğunu ve işbirliklerinin artması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Ruhani, birlik, beraberlik, cihat ve içtihat ile bölge için daha iyi gelecek kurmanın mümkün olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Tahran ile Beyrut arasında ekonomik, ticari, siyasi, bölgesel ve uluslararası münasebetlerinin geliştirilmesinin zaruri olduğunu ifade ederek, İran halkı ve hükümetinin Siyonist rejimin saldırganlığına karşı her daim Lübnan halkı ve hükümetinin yanında olduğu ve olmaya devam edeceğini kaydetti.

Görüşmede Nebih Beri de Lübnan’da bugün birlik noktasında iyi durumda olduğunu belirterek, İran’ın bölge ülkelerindeki krizlerin çözümünde olumlu rol ifa ettiğini söyledi.

Berri ayrıca, ABD yönetiminin Kudüs-i Şerif kararının bölgede krize yol açtığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.