HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Tahran, Belarus ile ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirmesine hazırdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran-Misk ilişkilerinin gelişmekte olduğunu belirterek, ilişkilerin gelişmesi için iki ülkenin tüm kapasiteleri ve fırsatlarından yararlanması gerektiğini söyledi.

Şanghay İşbirliği Örgütü, 18. Liderler zirvesine katılmak için Çin’de bulunan Ruhani, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenkov ile yaptığı görüşmede, Belarus’un her zaman İran’ın dost ve ülkesi olduğunu ve İran’ın o ülke ile daha yakın ilişkiler istediğini belirtti.

Bölgedeki Transit yolların önemine değinen Ruhani, ‘’Kuzey-Güney Transit konusunda İran, Orta Asya, Kafkasya, Avrupa Güney Doğu bölgelerinin Fars Körfezi ve Güney sularına ulaşmasında en iyi yol olduğunu söyledi.

ABD yeni yönetiminin Paris Anlaşması ve Nükleer Anlaşma gibi uluslararası anlaşmalardan çekilmesine değinen Ruhani, uluslararası camianın bu yasa dışı davranışlar karşısında durmasının uluslararası kurallara destek anlamına geldiğini söyledi.

Belarus Cumhurbaşkanı da İran’ın ülkesi için bölgede kilit bir ortak olduğunu ve tüm alanlarda İran ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi.

ABD’nin tak taraflı davranışları ve uluslararası taahhütlerini ayaklar altına almasını eleştiren Lukaşenkov, uluslararası camianın dünya’da yeni denge kurulması için çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (23) içerik yüklenmiştir.