HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Teröristler bölgede Müslümanların ve Hristiyanların kaderini birbirine düğümledi

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Hz.İsa Mesih(S)’in şahsiyeti ve öğretilerinin, insanları barış, huzur ve birlikte yaşamaya sevketmesi ümidini dile getirdi.

Ruhani, dün rahmet ve saadet peygamberi Hz. İsa(S)’nın doğumunun yıldönümü ve miladi 2018 yılı eşiğinde Ermeni şehit Serj Keşişhartun’un ailesiyle görüşmesinde, ”İran topraklarının bütün mezheplerin, dinlerin, etniklerin sevinç ve gamı birlikte yaşadığı topraklar olduğunu ve İran milletinin her zaman birbirinin yanında olduğunu ve olmaya da devam edeceğini” söyledi.

İran cumhurbaşkanı, ”Tüm İran halkının bu toprakları canlarıyla koruyan şehitlerin kanlarının bekçileri olduğunu” belirtti.

Ruhani, ayrıca Ortadoğu bölgesinde Hristiyanların içinde bulundukları ortama da temasla, ”Hristiyanların Irak, Suriye ve Lübnan’da büyük hasar ve zarar gördüklerini, zira teröristlerin saldırılarına maruz kaldıklarını ve Müslümanlar için de aynı sürecin yaşandığını” söyledi.

İran cumhurbaşkanı, ”bölgedeki teröristlerin müslümanlar ve hristiyanları daha fazla bir birbirine kenetlediğini belirterek, ‘bu şartlar altında bu kenetlenmenin daha fazla olması gerektiğini söyledi.

Şehit Jorj Keşiş Hartun, devrik Saddam rejiminin İran’a karşı başlattığı savaşa katılarak 1988 yılında İran’ın batı bölgesinde şehit düşmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.