HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Terörizmle mücadelenin esas yolu, kültürel eylemler ve yeni nesillere gerçek İslam’ın tanıtmasından geçer

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Terörizmle mücadelenin gerçek yolunun kültürel eylemler ve gerçek İslam’ın yeni nesillere tanıtımından geçtiğini söyledi.

BM Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York’ta bulunan Ruhani, ABD Müslüman liderlerle yaptığı görüşmede İslam’ın rahmet, akıl, bilim, istişare ve seçim dini olduğu belirterek, ‘’Terörizmle mücadelenin esas yolu kültürel uygulamalar ve yeni nesillere gerçek İslam’ın tanıtılması ile mümkün olabilir’’ dedi.

Ruhani büyük güçlerin tarih boyunca İslam ülkelerine musallat olma çabalarına değinerek, ‘’Müslümanlar aynı anda iki önemli sorunla karşı karşıya geldiler, bunlardan birincisi bilimsel açıdan geri kalmışlık ve ikincisi ise terörizm ve radikalizmdi’’ dedi.

İslam ülkelerinin bilimsel ve teknolojik açıdan geri kalmışlıklarını telafi etmeleri gerektiğini ifade eden Ruhani, bu alanda bazı İslam ülkelerinin adımlar attığını fakat henüz yol kat edilmesi gerektiğini söyledi.

Ünümüz dünyasında askeri gücün bile bilim ve teknolojiye bağlı olduğunu ifade eden Ruhani, Müslüman ülkelerin geçmiş parlak günlerine geri dönmeleri temennisinde bulundu.

Ruhani, Yeni yüzyılla birlikte bazı radikallerin İslam adında terör ve vahşete başladıklarını ifade ederek, bu radikalizmin neden başladığı, kimlerin müdahil olduğu, Siyonizm ve büyük güçlerin bundaki rolünün ne olduğu sorularını yöneltti.

Ruhani, IŞİD, El Nüsra, Boko Haram, ve diğer isimlerle radikalizm ve şiddeti İslam adı altında uygulayanların aslında bir araç olduklarını ve İslam’ın adını kötülemek için kullanıldıklarını söyledi.

Dünya’nın mevcut şartlarında ve gelecekte de İslam’ın tüm insanlık için yol gösterici olabileceğini ifade eden Ruhani, terörist gurupların çekim gücü olduğu sürece terörizmin ortadan kalkmayacağını söyledi.

Zarif ve Mogherini, KOEP’in son uygulanması ile ilgili görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif ve AB Dış Politika komiseri, Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) uygulaması ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Zarif ve Mogherini BM Genel Kurul çalışmaları için New York’ta bulunmaktalar.

Mogherini, Zarif ile görüşmeden önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile KOEP hakkında görüşme gerçekleştirdi.

Mogherini daha önce ABD Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mike Pens ile de görüşmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.