HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Tüm dünya ABD’nin karşısında durdu

Tahran’da düzenlenen 9. Farabi Uluslararası Festivali’nde konuşan cCumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşmayla ilgili bazı önemli açıklamalarda bulundu.

Tahran’da düzenlenen 9. Farabi Uluslararası Festivali’nde konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “ABD, geçen günlerde nükleer anlaşmadaki küresel taahhütlerini bir kenara bırakmak istiyordu, ancak dünya onların karşısında durdu. Birkaç ülke ile herkesin nefret ettiği bir rejim dışında tüm dünya birleşerek onların önünde durdu. Beyaz Saray’ın küresel yükümlülüklerini göz ardı etmesi ile sözlerini tutmayı ayakları altına alıp BMGK’nın kararı karşısında direnmesinin başarısız kaldığından dolayı epey mutluyum. Bu zafer ise insanlık, ahlak ve hukukun lehinedir” ifadelerinde bulundu.

Ruhani sözlerine şunları da ekledi: Daha önce defalarca ifade ettiğim gibi nükleer anlaşmada ortadan kaldırılamayacak başarılara ulaşmayı başardık; kimsenin mahv edemeyeceği başarılar. Anlaşma dolayısıyla tüm dünyaya bölgesel ve küresel krizlerin müzakere masası üzerinde çözülebileceğini bildirdik, birisi gelip uzlaşıyı yok etse bile bu zafer sonsuza dek kalacaktır. Biz İran’ın doğru söylediğini ve düşmanların ise yalancı olduğunu ispatladık. Nükleer silahın peşinde olmadığımızı gösterdik. Tüm bunları Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile ABD’nin bizzat kendisi bile onaylamıştır.

İran Cumhurbaşkanı sözlerinin bir diğer kısmında ise, “Nükleer anlaşma, küresel taahhütlerle hukukun diktatörlük karşısında galip geldiği anlamına geliyor. Amerika sergilediği sultacı ve diktatör tavırlarıyla dünya kamuoyunu çiğnemeyi başaramadı, işte bu da onlara büyük bir hezimet iken bizim insani bilimlerimiz için göze gelir bir başarıdır” şeklinde konuştu.

İran’da meydana gelen son kargaşalara da değinen Hasan Ruhani, şu değerlendirmeleri yaptı: Tüm İran halkına saygı duyulmasını talep ediyorum, herhangi bir fertin tahrik edilerek casusuluk yaptığı iddia ediliyorsa tarafsız bir mahkemede ispatlanması gerekiyor. Bir grup protesto yapmak için sokaklara indi ve dünyanın her yerinde olduğu gibi bazıları da suistimal girişiminde bulundu. Yarın New York ile Londra’da da eylem yapılırsa bazıları gelip camları kıracak ancak hepsine aynı şekilde karşılık vermemeliyiz. Ne mutlu ki ABD, içişlerimiz ile nükleer anlaşma konusunda hezimete uğradı, fakat hep beraber birleşen milletimiz zafere ulaşmayı başarmıştır ve biz de bu birliğin eşliğinde daha fazla başarılı olmalıyız.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.