HaberlerİranOrtadoğuTürkiye

Ruhani: Türkiye ve Pakistan’la ilişkilerimizi geliştireceğiz

Pakistan’daki EİT zirvesine katıldıktan sonra İran’a dönen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, HZ. Fatımatüz Zehra’nın (s.a) Şehadet yıldönümü nedeniyle başsağlığı dileyerek, “Faydalı işbirliğinden söz ettiğimizde bunu ilk komşularımız ve EİT üyesi ülkelerle gerçekleştirmemiz gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

Ruhani, EİT Başkanlar Zirvesi’nde farklı alanlardaki ortak noktaların üzerinde durulduğunu anlatarak sözlerini şöyle devam ettirdi: 13. toplantıda karayolları, demiryolları, gemicilik, doğalgaz ve petrol ile ticari ilişkiler alanında engellerin kaldırılması üzerinde anlaşılarak bir duyuru düzenlendi.

EİT’nin zirvesinde Pakistan Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanıyla görüşen Ruhani, “İran, Türkiye ve Pakistan’ın EİT’nin kurucu ülkeleri oldukları için aramızdaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik fikir birliğine vardık. Türkiye ile aramızda bankacılık ve milli para birimi kullanılması gibi ekonomik ve ticari alanlarda işbirliği gerçekleştirmeye karar verdik. Bu görüşmede ayrıca bölgesel olaylara ilişkin de fikir alışverişi yaptık. Nitekim son zamanlarda İran, Türkiye ve Rusya arasında Suriye kriziyle ilgili iyi bir işbirliği söz konusudur” açıklamalarında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mayıs 2022 (22) içerik yüklenmiştir.