HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani, UAEA’nın tarafsızlığına vurgu yaptı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Amano bugün Tahran’da Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani görüşmede; UAEA’nın bağımsızlık ve tarafsızlığının korunmasına vurgu yaparak, Ajans’ın İran’ın nükleer anlaşmaya bağlılığını onaylayabilecek tek merci olduğunu belirtti.

Ruhani, UAEA’nın nükleer anlaşmanın uygulanması ve istikrarı konusunda şimdiye kadar olumlu ve yapıcı rol ifa ettiğine işaretle, İran’ın UAEA, uluslararası kuralları ve nükleer anlaşma çerçevesinde Ajans’ ile işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

İran’ın son yıllarda tam işbirliğine göre Ajans’ın bir an evvel İran’ın nükleer programının barışçıl olduğuna dair nihai sonucu ilan etmesi gerektiğini vurgulayan Ruhani, bir ülkenin uluslararası ve çok taraflı anlaşmalarına karşı kendi istediği gibi davranma hakkına sahip olmadığını ifade ederek, İran’ın nükleer anlaşmadan çekilecek ilk ülke olmayacağını, anlaşmada kaydedilen çıkarlardan yararlanabileceği sürece nükleer anlaşmaya bağlı kalacağını belirtti.

Görüşmede UAEA Genel Müdürü Yukia Amano da, nükleer anlaşmayı çok iyi bir anlaşma olarak değerlendirerek, İran’ın nükleer anlaşma ve uluslararası kurallar uyarınca tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini kaydetti.

Amano ayırca İran’ı nükleer anlaşma yükümlülüklerini yerine getirdiği için takdir ederek, Ajans’ın gerçekler ve denetim çalışmalarına göre gerçek raporlar sunacağını ifade etti. /

Başa dön tuşu
Kapalı