HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Ülkeler arasında yakın ilişkiler sorunlar karşısında daha iyi direnmeye neden olur

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölgenin mevcut şartlarında ilişkilerin dostlar ve çeşitli ülkelerle ne kadar yakın ve istişarelerin ne kadar sık ve planlamaların ne kadar dakik olursa, sorunlar karşısında daha iyi direnme imkanı olabileceğini söyledi.

Kafkas ve Orta Asya ülkelerine yaptığı ziyareti tamamlayan Ruhani, yaptığı açıklamada, Kafkas ve Orta Asya ülkelerinin İran’ın komşusu olduğunu ve İran Dış Politika ilkelerinden birinin dostlar ve komşularla iyi ilişkiler olduğunu söyledi.

Ambargolar dönemi sonrası İran’ın dost ülkelerle ilişkilerini gözden geçirmesinin gerekli olduğunu ifade eden Ruhani, İran dostlarının da bu yeni dönemde ekonomik alanda ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

Tüm ülkelerin İran ile ilişkilerini geliştirmekten memnun olduklarını ifade eden Ruhani, bunun gerçekleşmesi için ambargolar sonrası yapılacak kolaylıkların hazırlanması gerektiğini söyledi.

Ermenistan-Kazakistan ve Kırgızistan ziyaretlerinde gündeme gelen konulardan birinin vizeler konusunda kolaylıklar olduğunu ifade eden Ruhani, Ermenistan ile vizelerin kaldırıldığını, kazakistann ve Kırgızistan ile de bu yönde adım atılacağını söyledi.

Bankacılık alanında bu ülkelerle yapılan müzakerelere değinen Ruhani, Merkez Bankasının irtibatlarını sağladığını fakat özel bankaların kendi şartları olduğunu ve bu yönde gerekli müzakerelerin yapıldığını söyledi.

Her üç ülkenin Avrasya ülkeleri gurubuna mensup olduklarını ifade eden Ruhani, gelecek Avrasya ülkeleri toplantısında İran’ın bu gurupla ilişkilerinin gelişmesi ve üyeliği ile ilgili müzakereler yapılacağını söyledi.

Her üç ülke ile de güvenlik ve kültürel konuları müzakere ettiklerini ifade eden Ruhani, her üç ülkenin büyük medeniyete sahip olduğunu ve ziyaretin sonuçlarının tüm bölge için yararlı olması temennisinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.