HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani ve Macron, ikili ilişkiler ve KOEP hakkında görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptıkları telefon görüşmesinde ilişki ilişkileri, bölgesel konular ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ile ilgili müzakerelerde bulundular.

İRNA’nın bildirdiğine göre Ruhani dün öğleden sonra bir saat süren telefon görüşmesinde, Avrupa ve Fransa’nın bugüne kadar nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) korunması için sergilediği tutumdan dolayı memnuniyetini dile getirerek, ‘’Söylemler ve bildiriler İran’ın KOEP’ten yararlanmasını sağlayacak fiili çözümlerle birlikte olmalı’’ dedi.

Fiili çözümlerin sunulması için sınırlı zaman olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Diplomasinin bu büyük başarısının tek yönlü uygulamalarla yok olmasına izin vermemeliyiz, eğer İran bu anlaşmanın getirilerinden yararlanamazsa bu anlaşmada kalması fiilen imkansız olacaktır’’ dedi.

Ruhani,İran, AB ve 5 ülkenin çabalarının başarılı ve sonuç verici olması temennisinde bulundu.

Suriye konusuna da değinen Ruhani, ‘’İran müsteşarlarının Suriye’deki varlıkları bazı ülkelerin gayrı meşru varlıklarının aksine o ülkenin resmi daveti üzerine ve terörizmle mücadele içindir. Umarım Suriye devleti ve milletini destekleyen güçlerin ortak çabası ile o ülkede terörizmin bir an evvel kökeni kazınır ve yabancı güçlere ihtiyaç kalmaz’’ dedi.

Macron da telefon görüşmesinde Paris’in KOEP’e bağlı olduğunu ve korunması için tüm çabasını sarf ettiğini belirterek, ‘’Bizim ve sizin KOEP ile ilgili tutumumuz uluslararası kurallar çerçevesindedir. KOEP’in korunması için çaba sarf etmeliyiz ve en küçük hata ile anlaşmayı yok etmek isteyenlere altın fırsat vermemeliyiz’’ diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.