HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani ve Putin arasında görüşmede ikili işbirliklerin geliştirilmesine vurgu yapıldı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye konulu “Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi”nin ardından ikili görüşme yaptı.

Ruhani, Putin’le sözkonusu görüşmede, iki ülke arasında ilişkilerin dostane olduğunu ve özellikle son yıllarda daha da gelişmekte olduğunu belirterek, ”iki ülke arasında stratejik ilişkiler ve işbirlikleri olumlu düzeyde gelişmektedir ve bugün ikili işbirliklerin kalkındırılması konusunda iki ülke arasında var olan güven, İran ve Rusya’nın ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası meselelerde tarihte görülmemiş bir şekilde birbirine yakınlaştırdığını” söyledi.

İran cumhurbaşkanı, Tahran’da düzenlenen Suriye konulu 3’lü zirve oturumunun başarılı bir şekilde geçtiğine de temasla, ‘bundan bir kaç yıl öncesine kadar hiç bir siyasetçi, İran, Türkiye ve Rusya’nın bölge sorunları konusunda böylesine etkili ve olumlu rol oynayabileceğine inanmazdı’ dedi.

Rusya devlet başkanı Putin de, sözkonusu görüşmede, İran İslam Cumhuriyetinin misafirperverliğini ve 3’lü zirve organizasyonunu överken, iki ülke arasında enerji, tarım, ekonomi, ticaret, nükleer ve altyapı konusunda işbirliklerini de müspet olarak değerlendirdi.

Putin, nükleer anlaşma taraflarının anlaşmaya ve taahhütlerine bağlı kalmaları gerektiğine vurgu yaparken, ”Rusya’nın nükleer anlaşmanın korunması için bu konuda İran’la iktisadi ilişkilerin kalkındırılması amacıyla çalışmalarını sürdüreceğini ve bu çerçevede BM’de de temaslarına devam edeceğini” bildirdi

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.