AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ruhani ve Putin bir araya geldi

İran İslam cumhuriyeti cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Rusya federasyon başkanı Vladimir Putin Hazar Denizi kıyıdaş ülkeleri zirve toplantısının kulisinde ikili, bölgesel ve uluslararası konuları ele aldılar.

Hasan Ruhani bugün Vladimir Putin ile görüşmede Tahran ve Moskova arasındaki ilişkiler ve işbirliğinin çeşitli alanlarda gelişmesi önemine vurgu yaptılar.
İran cumhurbaşkanı iki ülkenin Hazar Denizi’nde ortak işbirliğinin her iki milletin yararına olduğuna işaretle, Hazar Denizi’n kıyıdaş ülkeler arasında barış, dostluk, iyi ilişki ve işbirliği aracına dönüşmesi gerektiğini söyledi.
İran ve Rusya’nın ikili ve çoklu ilişkilerinin başta bölgesel güvenliğin sağlanması ve Suriye’de IŞİD ile mücadele gibi çeşitli bölgesel ve uluslararası konularla ilgili olarak bölgedeki olumlu etkilerine değinen Ruhani, bu işbirliğin terörizmin kökünün tamamen kurutulmasına kadar devam etmesi gerektiğini söyledi.
Yapılan görüşmede Vladimir Putin de iki ülkenin çeşitli konularda gelişen ilişkilerine işaretle, Moskova’nın ikili çıkarların sağlanması ve her iki tarafın ilgi duyduğu alanlarda Tahran ile işbirliğini daha da geliştirmeye hazır olduğunu duyurdu.
Putin ayrıca Bercam nükleer anlaşmanın uluslararası ve önemli bir anlaşma olduğuna işaretle Amerika’nın anlaşmadan çekilmesi ardından Bercam’ın korunması ve güçlenmesi doğrultusunda çalışmaların zaruretine değinerek, iki ülke yetkilileri arasına çeşitli bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüşmelerin devamına vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Kapalı