HaberlerİranOrtadoğu

Ruhani: Yabancı Güçler Bölgenin Güvenliğini Yok Etmeye Çalışıyorlar

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’yi kabul ettiği görüşmede; bölge sınırları ve ülkelerin üniter egemenliğinin korumanın tüm ülkelerin görevi olduğunu belirterek, bölge dışı güçlerin kuşkusuz bu bölge halkı için acımadığı ve acımayacağını vurguladı.

Tahran’a gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani bugün İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi. Görüşmede Ruhani, İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak Kürtleriyle tarihi ve köklü münasebetlerine işaretle, Irak ve İran milletleri arasındaki sıcak ilişkilerin daha da güçlenmesi için herkesin çaba göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak’ın önemli bir parçası olarak Kürt bölgesinin bu ülkenin güvenliği ve istikrarının pekiştirilmesinde önemli rol ve sorumluluk sahibi olduğunu belirterek, bölge ülkelerinin güvenlik ve istikrarının hangi gerekçe ve bahane ile olursa olsun zayıflatılmasına müsaade etmemesi gerektiğini çünkü sebat ve güvenliğin refah ve kalkınmaya ulaşmak için şart olduğunu kaydetti.

Bazı güçlerin bölge güvenliğini bozmaya çalıştığına dikkat çeken Ruhani, bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesinin altını çizerek, bölge dışı güçlerin bölge halkı için acımadığını, sadece kendi uzun vadeli çıkarları peşinde olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak Kürtleri başta olmak üzere bölge ülkelerindeki tüm etnik grupların bu ülkelerin toprak bütünlüğü ve anayasa çerçevesinde kendi meşru ve yasal haklarını elde etmeleri gerektiğini belirtti, İranlı yatırımcıların Irak Kürt Bölgesi’ndeki kalkınma projelerine katılmaya ve Kürt tüccarları da İran pazarında daha aktif faaliyeti için ağırlamaya hazır olduğunu vurguladı, İran ve Irak’ın daha kalkınmış olmasını istediklerini, bunun tüm bölge milletlerinin lehine olduğunu ifade etti.

Görüşmede IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani de; birleşik ve bütünleşik bir Irak’ı her daim istediklerini ve tüm tarafların anayasaya bağlı kalmalarına ve sorunların anayasal çerçevede çözümlenmesine inandıkları söyledi.

Barzani, İran’a IKBY başta olmak üzere Irak halkı ve hükümetine IŞİD teröristlerinin saldırılarına karşı esirgemeden bulunduğu yardımlarından dolayı teşekkür etti ve İranlı yatırımcıları, Kürt bölgesindeki projelere yatırım yapmaya davet etti.

İran ile IKBY arasındaki sınır kapılarının faaliyetinin sürmesinden dolayı İran’a teşekkür eden Barzani, İran İslam Cumhuriyeti ile ortak ekonomik işbirliğinin güçlenmesini istedi.

IKBY Başbakanı, İran ve Irak sınırlarının dostluk ve imar sınırları olması gerektiğinin altını çizerek, IKBY’nin kimseye kendi topraklarını İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı her türlü olası tehdit için kullanmasına izin vermeyeceğini vurguladı, bunun Erbil için kırmızı çizgi olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.