İran

Ruhani: Yaptırımlar kırılmıştır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’a dayatılan yaptırımların kırıldığını vurguladı.

Çarşamba günü bakanlar kurulu oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Ruhani şöyle dedi:

Vatandaşlara ilan ediyorum: yaptırımlar kırılmıştır ve eğer hepimiz birlik olursa yakında tüm yaptırımlar kaldırılmış olacaktır. Karşı taraf yasalara v yükümlülüklerine ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP (Bercam) nükleer anlaşmasına geri dönmekten başka yolu olmadığını bilmektedir.

Cumhurbaşkanı Ruhani Kudüs gününe değinerek şöyle dedi:

Bu yılki dünya Kudüs günü siyonistlerin yas günüdür. Onlar ABD üzerinden iktisadi savaş dayattılar, ama şimdi hezimete uğruyorlar. İran ile bölge ülkelerinin arasını açma çabası yenilgiye uğrama aşamasındadır.

Bugün yaptırımları sonlandırma yolu daha da düz hale geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Ruhani, İran milleti nükleer anlaşmada haklarını tam olarak elde etmesi gerektiğini ve bu konuda hiç bir haktan vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Ruhani gelecek Cuma günü dünya Kudüs günü olduğunu, bu gün İran İslam Cumhuriyeti nizamının onuru ve İmam Humeyni’nin -ks- vasiyetlerinden biri olduğunu, Filistin milleti elbet kendi topraklarına geri döneceğini ve Kudüs ve Mescid-i Aksa da Müslümanların elinde olacağını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.