AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Ruhani’den Fransa ile ilişkilerin geliştirilmesine vurgu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün akşam Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinde, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi gereğine vurgu yaptı.

İRNA’nın haberine göre, Ruhani sözkonusu görüşmede Fransa devleti ve halkının miladi 2018 yılını tebrik ederken, ikili ilişkiler ve işbirliğinin bölgesel ve uluslararası arenada geliştirilmesine vurgu yaparken bu ilişkilerin bölgede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanması için güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ruhani, İran İslam Cumhuriyetinin siyaset ilkesinin bölgede sebat, barış ve güvenliğin kalkındırılması olduğunu belirterek, İran’ın bu amaçla terör örgütü IŞİD’ı bölgeden temizlemek için nasıl mücadele verdiğinin herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğunu söyledi.

Ruhani, İran’ın nükleer anlamadaki taahhütlerine bağlı kaldığını belirterek, nükleer anlaşmanın uluslararası bir anlaşma olduğunu ve bütün herkesin bunun uygulanması için çaba göstermesi gerektiğini bildirdi.

Ruhani, Paris’te bir terör örgütünün üssünün olduğunu ve bunların İran milleti aleyhinde faaliyet yaptığını ve halkı şiddet için kışkırtığını belirterek, ”Fransa devletinden beklentimiz terörizm ve şiddetle mücadele doğrultusunda Fransa’nın bu konuda vazifesini yerine getirmesidir” dedi.

Görüşmede Fransa cumhurbaşkanı da, Fransa’nın nükleer anlaşmaya tam bağlı kaldığını belirterek, bu anlaşmayı uluslararası barış ve istikrarın yararına gördüğünü belirterek, bölgede sebat ve güvenliğin sağlanması için İran’la karşılıklı görüşmelerin süreceğini ve bu doğrultuda Yemen, Suriye ve Irak meseleleri üzerinde görüş alış verişlerinin devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Fransa cumhurbaşkanı, İran Devrim Muhafızları ordusunun terör örgütü IŞİD’i yoketmede oynadığı rolün çok önemli olduğunu belirterek bu gerçeğin inkar edilemeyeceğini belirtti.

Fransa cumhurbaşkanı Macron, bazı devletlerin diğer ülkelerin içişlerine müdahaleleri ve kışkırtmalarına da işaretle, ”Fransa hiç bir zaman terörist grupları desteklemiyor’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.