AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Ruhani’den Gandi’nin Mezarını Ziyaret.

Hindistan’ı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı, bugün sabah saatlerinde Mahatma Gandi’nin mezarına çiçek bırakarak bu ülkenin büyük kurucu Liderini saygıyla andı.

Hindistan’ı ziyaret eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün sabah saatlerinde Mahatma Gandi’nin mezarına çiçek bırakarak bu ülkenin büyük kurucu Liderini saygıyla andı.

Ruhani Gandi’nin özel hatıra defterinde şu ifadeleri yazdı:

İnsanlığın saadetini düşünen her bir insan, hiç şüphesiz Mahatma Gandi gibi tarihte ismini kaydetmeyi başaran özel kişilerin hayatını kaybetmesi dolayısıyla epey üzülür ancak özgürlükçü insanları umutlandıran ise böylesi şahsiyetlere ait adaletçi ve insani düşüncelerin hayat bağışlayıcı özelliğine sahip olması.

Gandi, Hindistan tarihinin belli bir döneminde sultacı güçleri bu ülkeden dışarı çıkarmaları yönünde halkına liderlik yaptı. Bu büyük insanın liderliğindeki bazı belirtiler ise her çeşit inanç ve düşünceye sahip Hindistan milleti arasında birlik, dostluk, huzur, adalet ve kanunlara uyma gibi özellikleri yayıp geliştirmesiydi ki bu girişim de ülkesinin bağımsızlık meyvesini yetiştirmiş oldu. Şüphesiz ki, insanlığın gelecekteki mutluluğu ise yasalara uyma ile adaletin yerleşmesine bağlıdır, sultacı ve diktatör ülkelerin tüm dünyaya yutturmaya çalıştığı ilkelere değil.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.