İran

Ruhani’den Sırbistan’la ilişkilerin geliştirilmesine vurgu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Slakoviç’i kabulünde iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Ruhani Pazar günü Tahran’da Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Slakoviç’le görüşmesinde İran İslam Cumhuriyeti her zaman Sırbistan’ın milli birliğine destek verdiğini belirterek, Tahran ve Belgrad arasında işbirliğinin takviye edilme zaruretine vurgu yaptı.

Ruhani, İran İslam Cumhuriyeti Balkanlarda barış, huzur ve istikrarın korunması ve bu bölgede yer alan tüm etnik grupların barış içinde bir arada yaşamasına inandığını kaydederek, terörle mücadele etmek ve barış ve istikrarı sağlamak için tüm ülkelerin işbirliği yapmaları ve çaba harcamaları şart olduğunu kaydetti.

Görüşmede korona virüs salgını tüm dünyayı etkilediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Ruhani, bu salgınla mücadelede Sırbistan’la bilimsel ve teknik alanlarda işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Amerika terör devletinin illegal yaptırımları ve son üç yılda dayattığı iktisadi savaşa işaret eden Cumhurbaşkanı Ruhani, illegal yaptırımlar tamamen kaldırıldığı takdirde İran ve uluslararası toplum arasında iktisadi işbirliği için yeni bir ortam oluşacağını, dost ülkeler bu fırsattan yararlanmaları gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Sırbistan Dışişleri Bakanı Slakoviç de ülkesi İran İslam Cumhuriyeti ile dostane ilişkilerini sürdürmekte kararlı olduğunu belirterek ikili ilişkilerin derinleştirilmesine vurgu yaptı.

Bakan Slakoviç ayrıca ülkesin her daim Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmasına ve İran’ın barışçıl nükleer programına destek verdiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.